Орхідеї викликають захоплення своїми чудернацькими формами квітів та яскравими кольорами. Ми часто купуємо їх імпульсивно, зачаровані їхньою красою, або отримуємо в подарунок, не будучи готовими до складного догляду за цими квітами.

Орхідеї ростуть у вологих екваторіальних лісах, тому ми повинні створити для них схожі умови в квартирі. Додатковою складністю є велика кількість різновидів орхідей, які відрізняються своїми вимогами до навколишнього середовища. Вирощування орхідей - це виклик. Проте початкові труднощі не повинні вас відлякувати, адже в ці квіти можна закохатися. Родина орхідейних включає в себе величезну кількість різновидів. Сюди входять і виведені людиною різновиди. Зараз їх масово розмножують методом "in vitro", і вони навіть доступні в супермаркетах. Для домашнього вирощування найкраще підходять сорти, які легше вирощувати в домашніх умовах:

  • Фаленопсис (Phalaenopsis) - це найпопулярніша кімнатна орхідея, цвіте в різні місяці, а після цвітіння вимагає підтримки 2-3 денного (до тижня) спокою без води,
  • Катлея (Cattleya) - цвіте навесні або восени, любить півтінь,
  • Дендробіум (Dendrobium) - цвіте з листопада по березень, любить добре освітлені місця,
  • Цимбідіум (Cymbidium) - випускає ефектні квіти, які цвітуть з листопада по лютий, любить півтінь,
  • Мільтонія (Miltonia) - любить півтінь і цвіте з вересня по листопад,
  • Ванда (Vanda) - цвіте з лютого по травень, любить світло.

Вибір квітів

Ми можемо мріяти про те, що той чи інший сорт буде особливо гарно виглядати в квартирі. Проте для того, щоб насолоджуватися красою рослини тривалий час, не варто керуватися у виборі лише кольором і красою квітів. Перед покупкою найважливіше оцінити коріння і листя, а також загальний стан рослини. У магазині варто уважно оглянути її. Не соромтеся дістати рослину з горщика і уважно оглянути її коріння.

Коріння повинно бути світлим, твердим і мати яскраві, зеленуваті ростові конуси. М'яке на дотик, сіре і водянисте коріння може свідчити про те, що воно загинуло через надмірний полив у магазині. З іншого боку, засохла частина коренів не повинна викликати занепокоєння, оскільки для орхідей це природний процес, коли рослина перестає використовувати старі корені.

Квіти не повинні мати ознак механічних пошкоджень, оскільки це може спричинити інфекцію. У квітучих екземплярів не повинно викликати занепокоєння мляве і зморщене листя або його відсутність. Це нормальне явище.

Неквітучі орхідеї. Ми можемо купити орхідеї в стані спокою, коли вони не мають ні квітів, ні листя, в магазинах або на виставках. Дуже важко визначити їхній стан і зрозуміти, чи добре за ними доглядають. У цьому випадку варто звернутися за консультацією до досвідченого фахівця.

Сліди обрізки, засохлі або гнилі молоді пагони. Ці симптоми можуть свідчити про те, що рослина була зібрана і перевезена під час вегетації. Це означає, що її ріст був насильно перерваний, а коренева система пошкоджена. Рослині знадобиться дуже багато часу, щоб відновитися, і не завжди успішно.

Пожовкле листя або зморщені кінчики листя не повинні викликати занепокоєння. Ці симптоми свідчать про зберігання рослин в умовах з низькою вологістю і надлишком сонячного світла. За правильних умов рослина швидко покращить свій зовнішній вигляд.

Вік рослини. Від молодих орхідей слід очікувати цвітіння протягом декількох років. З іншого боку, купуючи старі рослини, ми ризикуємо, що вони ніколи не зацвітуть. Найкраще купувати рослини, які вже цвіли або зараз цвітуть.

Інфекції та шкідники. Варто перевірити наявність таких симптомів, як плями на листі, смуги, зміна кольору або квіти неприродної форми. Це може свідчити про інфекції, які важко або неможливо вилікувати. Попереджувальним сигналом можуть бути сліди обрізання молодих пагонів.

Затхлий запах - сигнал не купувати певну рослину.

Якщо ви вирішили купити орхідею, найголовніше - знати, як за нею доглядати і які умови для неї потрібно створити. Наведені нижче рекомендації носять загальний характер, і ви повинні детально дізнатися про вимоги обраного вами сорту.

 

Світло

Орхідеї ростуть у лісах і тому люблять напівтемряву. Види орхідей відрізняються за своєю потребою у світлі. Ці потреби можна розпізнати за кольором листя. Темно-зелене листя означає меншу потребу у світлі, в той час як світліше, сіро-зелене листя любить більше сонця. Орхідеї не повинні стояти на підвіконні, що виходить на південь, де вони будуть піддаватися палючим променям. Найкраще підійде підвіконня зі східної або західної сторони.

Температура

Орхідеї люблять температуру трохи нижчу за звичайну кімнатну. Вночі температура повинна бути ще нижчою. Вимоги до неї варіюються в залежності від сорту орхідеї.

Вологість і рух повітря

У природних умовах орхідеї часто зволожуються дощем і висушуються вітром. Тому вони люблять підвищену вологість, яку досить складно отримати в наших умовах проживання. Вологість можна підвищити, поставивши рослину над підносом, наповненим камінчиками і водою. Також можна використовувати зволожувачі повітря. Любителі орхідей інвестують у спеціальні скляні шафи, де підтримується підвищена вологість. Також, ці рослини люблять легкий вітерець, якого можна досягти, розмістивши поруч з ними вентилятор. Однак це не повинно бути відкрите вікно, особливо взимку, оскільки орхідеї чутливі до холоду і протягів.

Горщик і субстрат для орхідей

Орхідеї потребують пухкого, повітряного субстрату, що складається з кори, керамзиту тощо. Слід стежити за станом субстрату і замінювати його на свіжий, коли помічаєте обростання водоростями або коли починають з'являтися коріння.

Правильний субстрат для орхідей повинен включати:

  • соснова кора, компостована протягом одного року,
  • верховий торф
  • подрібнене і висушене букове листя, яке забезпечує гумус
  • деревне вугілля, яке є дезінфікуючим засобом,
  • керамзит забезпечує наповнення та покращує структуру субстрату,
  • полістирол - стерильний і розпушує субстрат,
  • шкаралупа горіхів покращує аерацію субстрату,
  • кокосова стружка полегшує доступ повітря.

Деякі фахівці з орхідей рекомендують для їх вирощування спеціальні прозорі горщики. Такі горщики дозволяють спостерігати за станом коренів. Важливо, щоб горщик мав кілька отворів на дні, щоб запобігти накопиченню води.

Купити прозорі горщики для орхідей та інші садові товари Ви можете у нашому інтернет-магазині "Гарден-Хайс"

Полив

Орхідеї люблять рясний полив, але вони не повинні стояти у вологому ґрунті. Це може викликати загнивання коренів. Тому були розроблені методи поливу орхідей. Перш за все, ми поливаємо їх тільки тоді, коли грунт підсохне. Поливаємо так, щоб вода не залишалася на дні горщика або на підставці. Також можна поставити горщик у воду на 5 хвилин. Вода для поливу повинна відстоятися не менше 24 годин і бути кімнатної температури.

Підживлення

Орхідеї дуже чутливі до надлишку мінеральних речовин. Тому удобрюйте їх помірно і тільки добривами, спеціально призначеними для цих рослин, і тільки в період їхнього росту.

Період спокою

Більшість сортів орхідей потребують спокою після цвітіння. У цей час їх слід тримати в приміщенні з більш низькою температурою, зменшити полив або не поливати зовсім.

Хвороби та шкідники

Надмірний полив, погане освітлення і невідповідна температура можуть послабити рослину, яка стає жертвою грибків або шкідників. Видаліть заражені частини і обприскайте рослину протигрибковим препаратом. Протигрибкова профілактика включає використання протигрибкових рідин. Обприскувати рослину слід не частіше двох разів на рік. Перед пересадкою орхідеї замочіть в ньому коріння. Найчастіше орхідеї атакують такі шкідники, як щитівка, червець, павутинний кліщ і грунтові попелиці.

 

Помилки у вирощуванні орхідей

Недостатнє освітлення - орхідеї, які тримають подалі від світла, слабшають, а їх листя тьмяніє.

Низькі температури взимку - орхідеї чутливі до холоду і протягів. Вони не повинні стояти біля часто відчиненого вікна.

Відсутність профілактики захворювань - орхідеї дуже сприйнятливі до хвороб і грибків. Купивши нову рослину, не можна ставити її поруч з іншими, якщо у вас є колекція орхідей. Вся колекція може заразитися. Нову рослину слід заздалегідь обприскати або полити інсектицидом і фунгіцидом.

Невідповідний субстрат - орхідеї належать до епіфітів і не можуть рости у звичайному квітковому ґрунті або такому, що містить переважно торф. Субстрат повинен містити керамзит, кокосове волокно, кору тощо. Купуйте субстрат, призначений для орхідей, і перед покупкою ознайомтеся з його складом.

Помилки при поливі - орхідеї не люблять вологий ґрунт. Після поливу перевірте, чи не накопичується вода на листі або на підставці. Якщо це сталося, її слід видалити.

Обприскування - Зверніть увагу, що орхідеї не обприскують. Якщо ви обприскуєте інші рослини, що знаходяться поруч, бажано відсунути орхідеї трохи вбік.

Використання кришок для горщиків - Орхідеї найкраще розвиваються в прозорих горщиках, які дозволяють світлу потрапляти до коріння. Навіть якщо ви вважаєте, що коріння орхідеї не прикрашає вашу квартиру, утримайтеся від того, щоб накривати його кришкою. Закрите від світла коріння втрачає хлорофіл і гине.

Запізніла реакція на хвороби рослини - якщо ви помітили, що субстрат покрився грибками або розкладається, орхідея стала гірше цвісти або її коріння вилізло назовні, це ознака того, що рослина перебуває в поганому стані. Її слід якомога швидше пересадити.

Загальні правила вирощування орхідеї можуть здатися новачкові складними та вибагливими. Але забезпечивши рослині належні умови, ви отримаєте красиві, барвисті квіти, які будуть прикрашати ваш інтер'єр протягом декількох місяців. Вирішуючи, який сорт орхідеї придбати, варто додатково ознайомитися зі специфічними вимогами саме цього сорту.

Інтернет-магазин садових товарів Гарден-Хаус пропонує купити садові товари в асортименті - горщкии для рослин Don-Kwiat, гранульоване добриво Osmocote і водорозчинне Peters, різні товари для підпису рослин та їх підв'язки. Також Ви знайдете субстрати для рослин та доповнювачі до нього.