Рослина потребує поживних речовин, які містяться в ґрунті. Підживлення недостатньо, якщо ґрунт є стерильним. Старий ґрунт не виглядає естетично. Він покритий потворними рештками або спресований у кірку. Такий ґрунт не має поживної цінності і не пропускає повітря для коренів. А значить, потребує заміни.

Кореневій системі рослини потрібен простір для росту. Рослина, яка не поміщається в горщику, може втратити свій гарний вигляд і почати втрачати листя. Така рослина зазвичай не відрощує нових листків і гілок. Неодмінно пересадіть рослину, крона якої стала настільки пишною, що не поміщається в горщику. Якщо вона виросте занадто великою і буде поміщена в маленький горщик, вона може почати перекидатися і в результаті пошкодитися.

Сигналом того, що рослина потребує пересадки, є надмірний ріст коренів. Ви помітите, що коріння проростає крізь отвори на дні горщика або виходить на поверхню субстрату. Якщо ви помітили, що вода відразу ж просочується в блюдце, це може означати, що коріння заповнює весь горщик. Найкраще злегка постукати по горщику і вийняти рослину, щоб перевірити стан коренів. Сигналом до пересадки рослини є також непривабливий білий наліт на поверхні ґрунту. Причиною цього нальоту може бути занадто жорстка вода для поливу або поява цвілі. Цвіль найчастіше з'являється, якщо рослину занадто інтенсивно поливати.

Після того, як ви придбали квіти в садовому магазині, їх слід негайно пересадити. Молоді рослини пересаджуйте щороку. Рослини, яким кілька років, слід пересаджувати кожні 2-3 роки. Не пересаджуйте старі рослини або ті, які важко пересадити через їхній розмір. У цих рослин замініть верхній шар ґрунту.

Календар пересадки

Найкращий час для пересадки рослин - весна, коли вони ще не почали повноцінно вегетувати після зими. Оптимально пересаджувати у березні та квітні. Не пересаджуємо рослини під час цвітіння, тому рослини, які цвітуть у березні або квітні, пересаджуємо раніше. Особливо це стосується кактусів, які ми пересаджуємо в січні-лютому і не частіше, ніж раз на 2-3 роки.

Етапи пересадки рослин

  • Перед пересадкою добре полийте рослину і дайте ґрунту ввібрати воду. Волога в ґрунті полегшить витягування коріння зі старого горщика.
  • На дно горщика додайте дренаж у вигляді камінчиків, керамзиту або дрібного гравію, щоб допомогти відвести зайву вологу.
  • Додайте свіжого ґрунту.
  • Обережно вийміть рослину зі старого горщика. Іноді коренева система рослини настільки розрослася, що її важко витягти з горщика. Щоб полегшити виймання рослини, постукайте по горщику знизу та з боків. Також можна обережно відсунути коріння від стінок горщика за допомогою довгого ножа.
  • Видаліть старий дренаж і ґрунт, а також мертве коріння. Робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити здорові корені. На цьому етапі слід ретельно оглянути кореневу систему і видалити мертві або гнилі корені. Пошкоджені корені слід обрізати ножицями. Товсті і м'ясисті корені, які вимагають дуже делікатного поводження, не можна обрізати. Також можна обприскати коріння препаратами для стимуляції їх росту.
  • Помістіть рослину в середину нового горщика так, щоб коріння не закручувалося вгору. Потім ретельно засипте коріння ґрунтом. Злегка притисніть ґрунт, а потім додайте стільки землі, щоб заповнити весь горщик до рівня 1-2 см від краю контейнера.
  • Відразу після пересадки полийте рослину. Потім поставте рослину в місце, захищене від прямих сонячних променів, і не поливайте 2-3 дні, щоб коріння могло знайти воду в новому ґрунті. У спекотні дні обприскуйте рослину водою.
  • Протягом місяця після пересадки не підживлюємо, оскільки в новому ґрунті достатньо поживних речовин. Незважаючи на максимальну обережність, під час пересадки пошкоджується багато коренів. Тому почніть з використання органічних добрив.

Вибір горщика

Як правило, горщик для пересадки рослини повинен бути на 2-3 сантиметри більшим за попередній. У наявності є глазуровані або неглазуровані керамічні горщики, пластикові, металеві та з інших матеріалів. Обираючи горщики, керуймося не лише потребами рослин, але й естетикою та зручністю. Керамічні горщики виглядають красиво, але вони дуже важкі. Пластикові горщики, навпаки, легкі, їх легко переміщати і мити, але, в залежності від якості пластику, можуть втратити свою естетичну привабливість.

Експерти стверджують, що рослини краще розвиваються в пластикових горщиках з непроникними стінками. Температура ґрунту в них вища. Вода випаровується повільніше і поливати можна рідше. У випадку з рослинами, які не люблять занадто багато вологи в субстраті, обов'язково забезпечте достатній дренаж.

У продажі є горщики з отворами на дні та горщики без отворів. Отвір у горщику необхідний для зливу зайвої води. Горщик з отворами слід ставити на підставку або вставляти в декоративний чохол. Пластикові контейнери без отворів зараз доступні в багатьох магазинах. Якщо цей контейнер буде використовуватися безпосередньо для посадки рослини, нам потрібно зробити відповідні отвори на дні.

Купити горщики для рослин з дренажем Ви можете у інтернет-магазині садових товарів з Європи "Гарден-Хаус", який пропонує широкий асортимент пластикових горщиків різного об'єму та форми - круглі та квадратні горщики, великі контейнери для рослин, стандартні та високі, миски для хризантем та цибулин.

Вибір ґрунту для кімнатних рослин

У продажі є різні види ґрунту для рослин, від універсального до ґрунту для конкретного виду.

Ні в якому разі не варто полегшувати собі життя і використовувати ґрунт зі свого саду або міського газону. Такий ґрунт занадто важкий для кімнатних рослин. Крім того, він містить багато бруду, паразитів і насіння бур'янів. Для більшості рослин підійде універсальний ґрунт.

Магазин "Гарден-Хаус" реалізує субстрати для рослин різного складу та призначення. Наявні як українські виробники, так і польського виробника, наприклад субстрат для кактусів фірми Westland, чи спеціальний субстрат для орхідей з корою та гранулами Seramis

Також є товари-доповнювачі для приготування субстрату - дренаж, вермикуліт, агроперліт.

Помилки при пересадці квітів

  • Пересадка рослин у період спокою. Для більшості рослин період спокою - це осінь і зима. Також не пересаджуємо рослини під час цвітіння.
  • Відсутність отворів на дні горщика. Недосвідчені любителі кімнатних рослин можуть переплутати горщики з чохлами. У кришках немає отворів на дні, і вам доведеться просвердлити отвори самостійно. Відсутність отворів на дні горщика може призвести до загнивання коренів, коли на дні субстрату збирається вода.
  • Не пересаджувати після покупки. Часто виробники рослин продають рослини в ґрунті, який є "виробничим". Тому щойно придбану рослину слід пересадити у відповідний субстрат.